,,A nemôžem si zobrať týždeň home office?"
,, Nie, týždeň je veľa, potrebujeme ťa v office..."
,, A ja by som nemohol pracovať mesiac z inej krajiny a mať dlhšie home office?"

A potom prišiel 11. marec 2020 a Michal so svojim mailom,

ktorý odštartoval riešenie VPN, prístupov, u niektorých zmenu v HW, meetingy iba online a v neposlednom rade vytvorenie pracovného miesta doma. Office bol zrazu prázdny.

Ako to hodnotíme s odstupom času? Dali sme to. Fungovanie, ktoré sme predtým nemali nacvičené, zmena pracovného režimu, v mnohých prípadoch aj preusporiadanie prioritných úloch, nehovoriac o pohovoroch z domu.Verili sme, že to bude krátkodobé obdobie a keď pred letom klesali čísla, potešili sme sa.

Cez leto to vyzeralo fajn, preto sme pripravili super našlapané aktivity 👌

Hovoríme si, od marca do leta sme boli doma, leto sa začalo uvoľňovať a ľudia opäť začali využívať office. A keďže nám na kolegoch záleží, chceli sme pre nich niečo extra za ten čas, čo sme boli zatvorení doma.

Pripravili sme si sériu aktivít, ktoré mali byť 4x do mesiaca s plánom od septembra do konca roka. Všetko v office. Masáže 💆, kino, zmrzka🍦 , cvičenie a tisíc iných aktivít. Mali sme grafiku, mali sme V-I-D-E-O pre ľudí, aby sme ich rozosmiali a navnadili.

Pripravili sme tričká, ktoré sme s grafikou nachystali na stôl každému jednému kolegovi. Všade v office boli naše postery, už sme len čakali na ten správny čas. A potom...

...opäť zhoršovanie situácie a odporúčanie ostaň na HO 😭.

Ako nám to ovplyvnilo naše aktivity? Veľmi.

Začala sa rýchla akcia s názvom Všetko môže ísť do ... ONLINU! 💡
A aj išlo. Avšak, išlo to veľmi dobre! Kolegovia sa zapájali, posielali svoje tipy na aktivity a zrazu sa to rozbehlo:
Online školenia na rozvíjanie soft skill (ako zvládať stres; ako byť produktívny; prevencia vyhorenia a hard skillov; ako zvládať HO a online komunikáciu, a pod.); online kávy/pivá 🍻; kvízy; súťaže, Kurz varenia so Chef Parade 👩‍🍳 , Hackathon; založenie Bežeckého klubu RAS SK s Gabom Švajdom 🏃‍♂️ ; E-športový festival; Eko prednáška s Viktorom Vinczem; Prednáška o zdravom stravovaní; sprostredkovanie kontaktu na psychologičku v prípade núdze, pretože HO bol ťažký pre všetkých a mnoho iného.

Pripravovali sme kolegom darčeky a prekvapenia

Vitamínové balíčky, vínko s antistresovou loptičkou (pretože prečo nie, však), obrandované rúška, free respirátory. Poslali sme kolegom dotazník na vyzbieranie adries na ktorých sú zastihnuteľní aby sme im mohli poslať prekvapenie domov. Len tak. Nečakane. Pretože si to zaslúžili.

Zvládli sme to

Podporou manažmentu a otvorenou komunikáciou. Od začiatku HO sme boli informovaní ako sa firme darí, čo sa bude diať a čo máme robiť. Súdržnosťou kolegov, ktorí sa motivovali a ťahali navzájom. Stále sme podporovali komunikáciu a zapájali ich do aktivít, aby cítili, že sa nezmenilo nič, iba prostredie a aj to len dočasne.

Ako fungujeme teraz?

Niektorí full remote, pretože sa v tom našli a niektorí po uvoľnení opatrení opäť navštevujú office. Kombinácia je akceptovaná, full remote tiež. Nejaké podmienky? Máme. Jeden druhému chceme byť k dispo v našom oficiálnom pracovnom čase; keď si to situácia/úloha žiada, očakávame, že ľudia do officu prídu; zapnuté kamery počas callov sú podmienka, nech sa vidíme a status o neprítomnosti v MS Teams je potešujúci. Každý team má svoje pravidlá, ktoré si dohodol a ktoré členovia tímu akceptujú.

Čo sme si uvedomili?

  • že homeoffice už nikdy nebudeme považovať za benefit, pokiaľ bude dlhodobý a nekončiaci :)
  • že máme skvelých kolegov, ktorí sa v ťažkých časoch navzájom potiahnú
  • že teambuildingy sa dajú urobiť aj online (avšak na tie outdoorové sa to nechytá)
  • že komunikácia je základným pilierom všetkého

Za čo ďakujeme?

  • za nastaviteľné pozadie na teamse 🙏🏻 🙏🏻 🙏🏻 🙏🏻
  • za tolerantných a ochotných kolegov
  • za to, kde pracujeme